Haber

Afet bölgesinde doğalgaz ve elektrik borçları silinecek

ANKARA (İGFA) –Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı’nın Mükemmellik Kapsamında Güç Tüketim Maliyetlerinin Sona Erdirilmesine İlişkin Esas ve Esaslar Hakkında Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, konutları ve işyerleri yıkılan, acilen yıkılacak, ağır veya orta hasarlı elektrik ve doğal gaz abonelerinin olağanüstü hal kapsamında afet bölgesi sayılan yerlerde tahakkuk etmiş ancak tahsil edilemeyen elektrik ve doğal gaz tüketimleri, 6 Şubat 2023 tarihine kadar Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile beyan edilmiştir. Fiyatları ile birlikte son okuma tarihinden 6 Şubat 2023 tarihine kadar olan döneme ait tüketim tutarları ile bu abonelerin varsa önceki dönemlere ait ödenmemiş faturaları ve bunların aksesuarları, tüketimleri Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin özelleştirme öncesi devirden kalan bedelleri.

Kanuna aykırı olarak yapılan elektrik ve doğal gaz tüketimi, kamu tüzel kişiliğine sahip aboneler ve genel aydınlatma aboneleri tebligat kapsamı dışında tutulacaktır.

Bu kapsamda 6 Şubat’tan önce tahakkuk etmiş ancak tahsil edilmemiş son fatura ve varsa önceki dönemlere ait ödenmemiş tüketim faturaları, 6 Şubat’a kadar son faturadaki son endeks okuması arasında gerçekleşen ancak henüz gerçekleşmemiş tüketime ilişkin faturalar, tahakkuk ve bu tarihten önceki herhangi bir döneme ait faturalar. tahakkuk ettiği halde tahsil edilmeyen ek tüketim faturaları ise silinecektir.

Ayrıca 6 Şubat öncesi son endeks okuması arasında gerçekleşen ancak varsa son endeks okuması esas alınarak 6 Şubat tarihine kadar tahakkuk etmeyen tüketimler, eğer sayaç değerleri ise sayaç endeks maliyetleri esas alınır. geçen yılın aynı dönemine ait tüketim ölçüsü bazında ise bir önceki yılın aynı dönemine ait tüketim okunamaz. Tüketim ölçüsü yoksa tahmini tüketim fiyatı belirleme metodolojisi çerçevesinde belirlenerek faturalandırılacaktır.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğin detaylarına ulaşmak için, tıklayabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu