Ekonomi

Ahmet Başar Şen: Vize sıkıntısı Almanya ile ilişkileri zedeliyor

Türkiye’nin AB ile yıllar önce yaptığı anlaşmalar çerçevesinde Türk vatandaşlarının AB’ye vizesiz seyahat etmesi gerektiğini belirten Şen, Türk vatandaşlarının vize başvurularında yaşanan mağduriyetin devam etmesinden dolayı üzüntü duyduğunu ifade etti. Şen, “Bunun Türkiye-Almanya ilişkilerine zarar verecek boyuta ulaştığını görüyoruz” dedi.

Türkiye ekonomisinin geldiği noktanın ve ülkenin geldiği insani durumun esasen vizelerin tamamen kaldırılmasına ve Türk halkının Avrupa’ya vizesiz seyahat etmesine zemin hazırladığına işaret eden Şen, şöyle devam etti: Anı bloke edildi. Bunun dışında vize alınması gerekiyorsa ekonomik ve eğitim faaliyetleri açısından akademisyenler ve iş adamları gibi pozisyonlarda bulunanların vize başvurularının kolaylaştırılmasını istiyoruz, vizelerin kaldırılmasından yanayız. onlara.”

Vizelerin kolaylaştırılması, fiyatların düşürülmesi, çok girişli vizelerin çıkarılması gibi adımları beklediklerini belirten Şen, “Almanya Schengen alanında tek başına karar veremeyeceğini söylüyor ama Almanya vizelerin çok daha kolay yapılmasına katkı sağlayabilecek bir ülke. ”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu