Haber

CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal, Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına tepki gösterdi.

CHP Kümelenme Başkan Yardımcısı Burcu Köksal, “MHP’ye yakınlığıyla bilinen Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Can Atalay dosyasında hak ihlalinde bulunan Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Amaç aslında Anayasa Mahkemesi’ni kapatmaktır.”

CHP Kümelenme Başkan Yardımcısı Burcu Köksal, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili hakkında verdiği hak ihlali kararıyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’ne suç duyurusunda bulunmasına tepki gösterdi. (TİP) Can Atalay. Köksal, yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

“Saray’ın MHP’nin desteğiyle Anayasa Mahkemesi’ni kaldırmak için harekete geçmesiyle başlayan süreçte Anayasa Mahkemesi sürekli yıpratılmaya çalışıldı ve son tahlilde Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin malum olduğu ortaya çıktı. MHP’ye yakınlığı nedeniyle Can Atalay dosyasında hak ihlali yapan Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunuldu.Hedef aslında Anayasaydı.Amacın Mahkemeyi kapatmak olduğu açık. AKP ve MHP’nin şahin kanadı birlikte hareket ediyor ama olaylara daha ölçülü bakan diğer kanat ise Anayasal sınırların dışına çıkmamak gerektiğini savunuyor. İktidar içindeki bu iç savaşta kim kazanacak göreceğiz. Ancak bilinen bir gerçektir. Ancak Anayasa’nın 153. maddesi açıktır: Anayasa Mahkemesi kararları tüm kurumları, tüm bireyleri, 7’den 77’ye kadar herkesi bağlar.

“Anayasa Mahkemesi Kararlarının Uygulanması Hukuki Zorunluluktur”

Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanması hukuki bir zorunluluktur. Bu yükümlülüğe göre kişileri salıvermek yerine cezaevinde tutmak, kişiyi özgürlüğünden yoksun bırakma hatasını oluşturur. Bu nedenle Can Atalay’ın derhal serbest bırakılması gerekiyor. Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunan Yargıtay üyeleri hakkında da yasal işlem başlatılması gerekmektedir. Dünyada ilk kez Anayasa Mahkemesi üyeleri, verdikleri karar nedeniyle alt mahkeme tarafından suç işlemekle suçlandı. Yargıtay, Can Atalay belgesinde “hak ihlali” kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Bu hukuka vurulan bir darbedir. Adaletin temeline dinamit koymaktır. Bu, Anayasayı yok saymak anlamına gelir. Bu utanç bu ülkeye yeter!”

bayramicajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu