Haber

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati: Döviz kurlarının yükselmesini gerektirecek bir altyapı yok

ensonhaber.com

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TGRT Haber’de gündeme özel programın canlı yayın konuğu oldu.

Bakan Nebati, AK Parti Milletvekili adayı olarak Mersin’deki görevine atıfta bulundu. “Mersin’de alana ilgi artarak devam ediyor. Biz hizmet için buradayız.”söz konusu.

Bakan Nabati kendisine yöneltilen soru üzerine birinci basamak hekimliğinde seçimin biteceğine inandığını belirtti.

Bitkisel, “Ekonomi politikalarında değişiklik olacak mı?” soruya, ” 21. yüzyıla adım atan bir Türk Ekonomi Modeli uyguluyoruz. Biz modelin uygulayıcılarıyız ve ilerledikçe düzeltiriz. Ortodoks politikalardan kurtuluyor, heterodoks adımlar atıyoruz.”cevap olarak.

“Piyasada dövize gerek yok”

Seçim sonrası piyasalarda ralli olacağı yönündeki iddialara yanıt veren Nebati, şu anda piyasaları hareketlendirecek bir altyapının bulunmadığını belirterek, şu açıklamayı yaptı:

21 Aralık’ta başlayan Döviz Korumalı Mevduat (KKM), gerçekte son 1 yılda dövizin nereye gideceğini gösteren bir yapıya kavuşturulmuştur. Piyasada dövize ihtiyaç yoktur. 2,2 trilyona varmak üzere olan bir denge var. 31 Aralık’ta sona erecek olan KKM’nin Türkiye ekonomisine katkısını 15 Mayıs itibarıyla açıklayacağız. Biz KKM olarak tıpkı enflasyonda olduğu gibi piyasayı zamana yayarak piyasayı rahatlatacağız. Ve dünya emtia fiyatlarındaki daha uygun düşüşlere göre karar verilecek. Çalışma ile KKM’yi 31 Aralık sonrasına uzatabiliriz. O zaman fiyatların normal olduğunu göreceksiniz.

DETAYLAR GELİYOR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu