Ekonomi

HSBC’den Türk çeliği için olumlu rapor

HSBC tarafından yayınlanan emtia raporunda, küresel talebin canlanmasıyla birlikte bazı Türk çelik şirketlerinin görünümünün iyileştiği kaydedildi.

HSBC küresel çelik talebi görünümü, 2022’nin ikinci yarısının büyük bir bölümünde yüksek enerji fiyatları ve zayıflayan küresel makro faktörlerin baskısı altında altındaABD’de talep görünümünün güçlü kalması ve Çin’de toparlanma yaşanması ile bu baskının hafiflediği belirtildi.

HSBC, Şubat ayındaki sarsıntının Türkiye’nin çelik üretiminin üçte birini vurduğunu ve tedarik sorunlarına yol açtığını kaydetti. Banka, Erdemir’in İskenderun tesisinin etkilendiğini ve tesisin tekrar faaliyete geçmesinin 2023’ün ikinci çeyreğine kadar süreceğini tahmin etti.

Ayrıca depremin vurduğu bölgelerde ve yenilenmesi gereken bölgelerde inşaat talebinin çelik numaralarında giderek yükselen çelik fiyatlarına yol açacağı belirtilirken, Erdemir’in kısa vadede sorun yaşayacağı belirtildi. Kapalı fabrikası nedeniyle vadeli.

Hedef fiyatlar yukarıdan güncellendi

Raporda, çelik fiyatları ve talep görünümünde olumlu katalizörlerin görülmesinin dördüncü çeyrekte zayıf talep görünümünün toparlanmasına yardımcı olacağı vurgulandı.

HSBC, Erdemir için ‘Tut’ tavsiyesini sürdürerek 32 TL olan hedef fiyatı 45 TL’ye yükseltti.

Kardemir için ‘Tut’ tavsiyesini ‘Al’ olarak değiştirerek hedef fiyatı 13 TL’den 25 TL’ye çıkardı.

Banka, genel durumun tüm oyuncular için olumlu göründüğünü belirtirken, Erdemir’in 2023’ün ikinci çeyreğinde daha olumlu bir görünüme sahip olacağını değerlendirdi.

haberbasciftlik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu