Haber

İran, Suriye’ye hava savunma sistemi ihraç edecek

İran’ın, İsrail’in hava saldırılarına karşı Suriye’ye Khordad 15 hava savunma sistemi ve elektronik harp teçhizatı ihraç etmesi için Beşar Esad rejimi ile anlaştığı bildirildi.

İran devlet televizyonunun haberine göre, Esad rejiminin Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas da dahil olmak üzere Suriye’den üst düzey askeri yetkililer geçtiğimiz günlerde İran’a bir ziyarette bulundu.

Ziyaret kapsamında Tahran ile Esad rejiminin, İsrail’in hava saldırılarına karşı İran’dan Suriye’ye hava savunma ve elektronik harp teçhizatı ihraç etme konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

Raporda, “Suriye’nin hava savunma ağını ve savaş uçakları için hassas güdümlü bombaları yeniden yapılandırması gerekiyor. İran radarlarının ve Khordad 15 sistemi gibi savunma füzelerinin Suriye’nin hava savunmasını güçlendirmek için Suriye’ye tedarik edilmesine büyük olasılıkla tanık olacağız.” ifadeler yer aldı.

İran Savunma Bakanı Mohammad Reza Ashtiani, Suriyeli mevkidaşı Abbas ile 22 Şubat’ta Tahran’da yaptığı görüşmede, “Suriye’nin savunma kabiliyetini artırmak için tüm kapasitelerin kullanılması gerektiğini” söyledi.

İran, “Khordad 15” adlı yerli hava savunma sistemini Haziran 2019’da tanıttı.

2011 yılından bu yana İsrail, İran başta olmak üzere Suriye’deki İran üslü güçlere sık sık hava saldırıları düzenliyor.

andirin-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu