Ekonomi

Kuraklık tedirgin ediyor: Umutlar Mart ve Nisan yağmurlarına kaldı

Siirt ili genelinde beklenen yağışın gelmemesi üreticileri tedirgin etmeye devam ediyor. Kuraklık riskinin artması üzerine Siirt Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat, umutlarını mart ve nisan aylarında yağması beklenen yağışlara bıraktıklarını söyledi.

Beklenen yağışın az olması nedeniyle kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalan Siirt’te geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan üreticilerin umutlarını beklenen yağışa bıraktıklarını ifade eden Günbat, tek umutlarının 2019’da beklenen yağış olduğunu söyledi. Mart ve Nisan.

Bu yıl kentte ve bölgede çok az yağış olduğunu hatırlatan Günbat, kuraklığı takdir etti. Günbat, “Bu nedenle daha önceki açıklamalarımda tüm halkımızı yağmur duasına davet etmiştim. Şu ana kadar yağmur yağmadı ama ondan sonra yağarsa hem tahıla hem meraya hayırlı olur. Bildiğiniz gibi İlimizin bütün ekonomisi tarım ve hayvancılıktır.Mart ve Nisan yağmurları çok faydalıdır.Doğal yağış olmazsa hayvanlar otlamıyor. Doğal yağmur yoksa hayvanlar otlamıyor. Ot yoksa hayvanlar beslenmez. Kar ve kayıplar birbiriyle buluşmuyor, bu yüzden şu anda uykularımız kaçıyor. Geçmişte de söyledim, şimdi de söylüyorum, bu kuraklıktan diken üstündeyiz” dedi.

“İmamları yağmur duasına davet edeceğiz”

Tek umutlarının mart ve nisan yağmurları olduğunu ifade eden Günbat, “Mart ve nisan aylarında yağmur yağarsa çiftçi ve hayvan yetiştiricileri gerçekten bekledikleri refaha kavuşur. Ancak mart ve nisan aylarında yağmur yağmazsa, İlimizde kuraklıktan dolayı büyük kayıplar meydana gelecek Mart ve Nisan aylarında yağmur yağdık Allah rızası için dua edeceğiz. Yağmur duası için imamları çağıracağız. Bu ülkenin refahı ve geleceği için hep birlikte dua edelim” dedi. – SİİRT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu