Haber

Rus askeri uzmanı: Ankara’nın yanıtı NATO’yu Türkiye karşıtı kampanyasından pişman edecek

Aynı zamanda bazı Avrupa ülkeleri istihbarat bilgilerine dayalı terör saldırısı tehdidi nedeniyle İstanbul’daki konsolosluklarını kapattı. Ama nedense bu verileri müttefiki Türkiye ile paylaşmadı.

Batılı ülkelerin ortasında örtülü bir Türkiye karşıtı komplo kurulmuş gibi görünüyor.

Ne elde etmeye çalışıyorlar? Sonuçları ne olabilir?

Hazar Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Genel Müdürü askeri uzman Igor Korotchenko, Sputnik’e Batı’nın mevcut eylemlerinin aslında NATO tarafından yazılı ve yazılı olmayan tüm kuralları ihlal ederek yürütülen Türkiye karşıtı bir kampanya olduğunu söyledi.

Korotchenko, “Batılı ülkelerin Türkiye ile ilgili yaptıkları, hakim bir devleti kendisine karşı kararlar almaya zorlamak için siyasi baskıdır. Batılı ülkeler tarafından doğrudan kaba bir siyasi ve askeri şantaj başlatıldı. Burada Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satışına ilişkin anlaşmayı engelleme tehditleri… Burada, İstanbul’daki bazı Batılı ülkelerin diplomatik temsilciliklerini ve daha fazlasını kapatıyoruz. Tüm bunlar, Kuzey Atlantik İttifakı liderliğindeki uyumlu bir Türkiye karşıtı kampanyadır. Türkiye, silahlı kuvvetleri açısından NATO’nun en güçlü ikinci üyesi olmasına rağmen. İttifak’ın Türkiye’ye yönelik bu tür eylemleri yazılı ve yazısız tüm kuralların ihlalidir, bu açık bir şantajdır.

Türkiye’nin buna cevap vereceğini ve bunun Batı’yı Türk aleyhtarı harekâtına derinden pişman edeceğini vurgulayan askeri uzman, sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiye’nin Batı’nın bu şantajına cevap vereceğini düşünüyorum. Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım sürecini engelleyeceği açıktır. Çünkü Ankara’ya karşı mutabık kaldıkları yükümlülükleri yerine getirmediler. Ayrıca Kuran’ın yakılmasına aktif olarak destek veren İsveç, Müslümanlara, Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaretler yağdırdı. Finlandiya’da ise Türk ajanları tarafından terörist ve devlet suçlusu olarak görülen şahıslar bu ülke topraklarında serbestçe faaliyet göstermeye devam ediyor. Dolayısıyla bu ülkenin İttifak’a kabul için Ankara’nın onayını alamayacağı açıktır. Türkiye ayaklarınızı silebileceğiniz bir ülke değil. Batı, Türkiye’ye karşı yürüttüğü kampanyadan derin bir pişmanlık duyacaktır. Türkiye ise görüşünün dikkate alınması gerektiğini bir kez daha tüm dünyaya gösterecektir.”

bozdoganajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu