Haber

Bilim Adamlarından Bir İlk: 30 Bin Yıl Önce Ölen Neandertal Çocuğu Ortadan Kaldırıldı

Bilim insanları, ilk kez bir Neandertal kafatası fosilinin üç boyutlu onarımını gerçekleştirdi. Çalışmada, 30.000 yıldan daha uzun bir süre önce ölen 8 yaşındaki Neandertal bir çocuğun yüzü çıkarıldı.

1938 yılında Özbekistan’daki Tesik Taş mağarasında bulunan kafatası, Asya’da bulunan ilk Neandertal fosilidir.

Almanya’daki Mac Plank Enstitüsü tarafından 2021 yılında yapılan bir araştırmaya kadar kafatasının Neandertal bir çocuğa ait olduğu bilinmiyordu.

Canlandırma süreci, Çin’deki Jilin Üniversitesi ve Rusya’daki Moskova Devlet Üniversitesi liderliğindeki bir grup tarafından yapıldı.

Araştırmacılar, ortaya çıkan portrenin Avrasya’daki tarih öncesi insanların yüz şeklini ve Orta Asya’daki Neandertallerin morfolojik özelliklerini açıkça gösterdiğini söyledi.

Son 3D onarım çalışması; muhtemelen sekiz yaşında olan çocuğun büyük bir yüzü ve burnu, dar bir alnı ve yüzsüz bir çenesi olduğunu ortaya çıkardı.

Jilin Üniversitesi’nden Zhang Quanchao, “Modern insanın soyu tükenmiş bir akrabası olan Neandertal fosilleri ilk olarak Almanya’daki Neandertal Vadisi’nde keşfedildi” dedi. Ancak bir zamanlar Avrasya’da büyük nüfuslar vardı” dedi.

Neandertallerin son buzul çağında Avrupa’da uzun süre dolaştıklarına inanılıyordu. Ancak 2015 yılında Washington Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, daha doğuya yayılmış olabileceklerini ve modern insanlarla daha uzun süre yaşamış olabileceklerini ortaya koydu.

kadirlihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu