Haber

Kahramanmaraş’ta Yıkım Altındakileri Endişeli Bekleyiş Sürüyor

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde moloz kenarına ateş yakarak ısınmaya çalışan insanlar, 7 Şubat 2023. (Fotoğraf: Shadati/Xinhua)

7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler Türkiye’de 10’a yakın şehri yerle bir etti. Perşembe sabahı erken saatlerde ölü sayısı 12 bin 873’e yükselirken yaralı sayısı 62 bin 937’ye ulaştı. Binlerce bina çöktü ve birçoğu enkaz altında.

KAHRAMANMARAŞ, 9 Şubat (Xinhua) — Türkiye’nin güneydoğusunu sallayan, her şeyi yerle bir eden ve binlerce kişinin ölümüne neden olan depremlerin ardından Selahattin Elbistan’ın hayatı asla eskisi gibi olmayacak.

Selahattin, depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesindeki iş yerinin sarsıntı sonrası durumunu görünce gözyaşlarına boğuldu.

Xinhua’ya konuşan depremzede, “Anlatacak bir şey yok. Her şey açık… Ev gitti, araba gitti. Ama boşver. Önemli olan sağlık.”

22 katlı bir binada bulunan evinin durumunu sorduğumuzda ise “binanın yarısı gitmiş, diğer yarısı kısmen yıkılmış” bilgisini verdi.

7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler Türkiye’de 10’a yakın şehri yerle bir etti. Perşembe sabahı erken saatlerde ölü sayısı 12 bin 873’e yükselirken yaralı sayısı 62 bin 937’ye ulaştı. Binlerce bina yıkıldı ve çok sayıda insan enkaz altında kaldı.

Gün batımından sonra Elbistan adeta bir hayalet şehir gibidir. Tüm binalar ya tamamen yıkıldı ya da kısmen hasar gördü. Elektrikler bitti.

Kurtarma ekipleri, dondurucu soğukta mahsur kalanları kurtarmak için zamana karşı yarışır. Sevdiklerinden güzel bir haber almayı bekleyen vatandaşlar umut ışığı arıyor.

Alpaslan da onlardan biri. Eşi ve diğer dört aile üyesi, tamamen çöken binanın merdiven boşluğunda mahsur kaldı.

Soyadını vermek istemeyen Alpaslan, Xinhua’ya “Enkazdan yeni bir ses duyduk. Heyecanlandık. Umarım hepsi hayattadır” dedi.

Yardım için yurdun farklı yerlerinden bölgeye akın eden diğer tüm vatandaşlara da desteklerinden dolayı minnettar olduğunu belirterek, “Allah hepsinden razı olsun” dedi.

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde depremin vurduğu çöken binanın dışında çalışan kurtarma görevlisi, 7 Şubat 2023. (Fotoğraf: Shadati/Xinhua)

Öğretmen Zeki Çelik, kurtarma çalışmalarına katılmak için Samsun’dan geldi. Çelik yaşadıklarını Xinhua’ya şöyle anlattı: “Bu öğlen 62 yaşındaki bir adamı kurtardık. Enkazdan çıkarıp hastaneye kaldırdık. Enkazdan 12 yaşındaki bir erkek çocuğu da çıkarılarak hastaneye gönderildi. hastane.”

“Arkadaki harap durumdaki binanın yan tarafından ses geldi” diyen Çelik, sesin geldiği yerde arkadaşlarıyla birlikte kurtarma çalışmasına başlayacağını sözlerine ekledi.

Depremin ardından arkadaşlarıyla Elbistan’a gelen Sivaslı iş adamı Kerem Okyay, “10 saat içinde 3 kişiye ulaştık. 2’si hayatını kaybetti. 1 yaralıyı hastaneye kaldırdık.”

Vatandaşları ve yetkilileri mümkün olduğu kadar çok ağır ekipman tedarik etmeye çağıran Okyay, “Şu anda bir kırıcı ve jeneratöre ihtiyacımız var.”

Okyay, “Böyle bir ekipman olmadan müdahale edemeyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu